Koniec wakacji jak wyczyścić basen?

Czyszczenie basenu na koniec sezonu kąpilowego

Zachęcamy do korzystania z basenów ogrodowych przez cały rok! Czy to w połączeniu z naszym piecem do podgrzewania wody w basenie i zadaszeniem basenu marki Pool Roof czy do morsowania i zimnych kąpieli jesienią i zimą. Jednak szerokie grono entuzjastów letniej kąpieli w basenie wraz z końcem wakacji, myśli o złożeniu swojego basenu i oczekiwaniu na kolejny sezon basenowy. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób to zrobić! Czyszczenie i składanie basenu ogrodowego przed zimą.

Jak czyścić basen ogrodowy po sezonie letnim?

Opiszemy w kilku krokach, w jaki sposób wyczyścić basen ogrodowy. Natomiast w tym wpisie przeczytasz, w jaki sposób przygotować basen do sezonu.

1.Wyłącz i odłącz wszystkie urządzenia

W przypadku posiadania pompy, filtrów, oświetlenia lub innych urządzeń podłączonych do prądu. Koniecznie odłącz wszystkie urządzenia z prądu! Stosuj się do instrukcji dołączonych do urządzeń i przedmiotów, które zamieścił producent jako instrukcje obsługi.

2.Odkurz dno basenu odkurzaczem

Jeśli posiadasz odkurzacz basenowy, podłącz go i oczyść dno swojego basenu z zanieczyszczeń. Jest to szybki i wygodny sposób na pozbycie się zabrudzeń i wstępne oczyszczenie niecki basenu. W przypadku nie posiadania odkurzacza do basenu, pomiń ten krok.

3.Czyszczenie osprzętu

Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne przed wykonywaniem prac czyszczenia / konserwacyjnych. Wyjmij z basenu i wyczyść filtr wody, procedura i instrukcja tego działania będzie opisana w instrukcji dołączonej przez producenta urządzenia. Na rynku mamy wiele rodzajów filtrów, każdy może się różnić w działaniu i obsłudze. Jest to dobry moment, aby sprawdzić wszystkie elementy urządzenia i porządnie je wyczyścić. Filtr przed schowaniem należy dokładnie osuszyć. Pozostawiony filtr basenowy / pompa na zimę, może ulec uszkodzeniu – woda pozostająca w środku urządzenia zamarznie (zwiększy objętość) i uszkodzi urządzenia.

4.Spuszczenie wody z basenu

Za pomocą specjalnego zaworu, który powinien znajdować się w basenie ogrodowym, spuszczamy z niego wodę. Woda bez odpowiedniego przygotowania, pozostawiona na zimę w basenie, mogłaby rozerwać i zniszczyć poszycie basenowe.

5.Wyczyszczenie dna basenu

Nie spuszczamy wody w całości, zostawmy 5-10% wody. Z pomocą miękkiej szmatki / specjalnej szczotki do czyszczenia basenu, polecamy usunąć zabrudzenia, osad, który z pewnością występuje na dnie i ściankach basenu. Niezbędna może okazać się tutaj specjalistyczna chemia do basenu ogrodowego, która ma właściwości czyszczące i dezynfekujące. Pamiętaj jednak, że środki czyszczące muszą być dostosowane do rodzaju poszycia, który występuje w Twoim basenie. Informacje o tym, jakie są właściwe dla Twojego basenu, znajdziesz w instrukcji obsługi, dostarczonej przez producenta.

Pozostawienie zanieczyszczeń do wiosny = zaschnięcie brudu i wiele problemów z jego usunięciem. Po oczyszczeniu niecki i ścian, zalecamy wypuścić resztę wody i dokładnie wypłukać cały basen.

6.Osuszenie basenu ogrodowego

Po wszystkich krokach związanych z czyszczeniem, bardzo ważnym krokiem jest całkowite wysuszenie całego basenu. Należy pamiętać, że niewielka ilość wody może sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni.

Pamiętaj, że czyszczenie basenu ogrodowego należy wykonywać regularnie w trakcie sezonu i dbać o czystość wody. Wtedy, z pewnością po sezonie będzie o wiele łatwiej i bez niespodzianek w przyszłym sezonie!

Uwaga – artykuł jest stworzony i udostępniony tylko w celach informacyjnych.